03.05.2010
Pożar w stadzie
W słoneczną, mroźną Środę, 4 marca około godziny 12.30 niebo nad dachami Stada Książ zasłoniły nagle kłęby czarnego dymu - wybuchł pożar, który pochłonął wraz z zabytkową stodołą całą jej zawartość - 90 ton siana stanowiącego cały zapas tej karmy.

Spłonął jeden z obiektów, stanowiący nie tylko częŚć unikatowego kompleksu architektonicznego Stada, ale będący również niezbędnym użytecznie miejscem do magazynowania siana.

Jest to ogromna strata pod względem finansowym i historycznym, jednak na obecną chwilę najbardziej dotkliwą konsekwencją tego zdarzenia jest fakt, że siano, które pozostało w innych magazynach wystarczy koniom najwyżej na jeden miesiąc, a ostatnie lato nie sprzyjało obfitym zbiorom z łąk, wobec czego zdobycie go nie będzie rzeczą prostą. Ani tanią.

Siano, które spłonęło stanowiło zapas na pół roku, stodoła była strategicznym miejscem do jego składowania, wobec czego postawienie w jej miejscu choćby wiaty jest sprawą nieodzowną. Na dzień dzisiejszy priorytetem jednak jest zdobycie wystarczającej iloŚci siana, stanowiacego o tej porze roku produkt deficytowy.

W takiej sytuacji każdy sygnał o nadwyżkach zapasów siana bedzie mile widziany, każda iloŚć przyjęta z ogromną wdzięcznoscią. Na szczęście już są sygnały od chętnych ofiarować je książańskim koniom - to dowód, że Książ jest miejscem wyjątkowym i ma przyjaciół, którzy nie pozostają obojętni w krytycznych momentach.

Zamieszczone zdjęcia i teksty chronione są prawem autorskim
i pozostają wyłączną własnością autora.
Bez jego zgody nie mogą być kopiowane, przetwarzane,
wykorzystywane oraz publikowane w Internecie i innych mediach.

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim sp. z o.o.
Zakład Stado Ogierów Książ
ul. Jeździecka 3
58-306 Wałbrzych
tel./fax.: 74-840-58-60

NIP 887-00-10-989 REGON 890234088
Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu IX Wydział Gospodarczy Numer KRS 0000075325,
Kapitał zakładowy 47.095.000,00 PLN

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie reklama-walbrzych.pl