26.07.2013
Pierwszy w Polsce Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia przeszedł do historii...
Stado Ogierów Książ było współorganizatorem konkursu. Zapraszamy do naszej galerii gdzie przedstawiamy zdjęcia autorstwa pana Karola Rzeczyckiego. Poniżej relacja z zawodów oraz wyniki. "Piękne konie w zabytkowych ekwipażach, panie w wytwornych kapeluszach, panowie w cylindrach, a wszystko to na tle malowniczo położonego zamku Książ. Pierwszy w Polsce Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia przeszedł do historii. Dwa single, trzy tandemy, osiem par, dwie czwórki i jeden „einhorn”, czyli trójka w szpic. Takie zaprzęgi wzięły udział w tym historycznym wydarzeniu. Gościliśmy zawodników z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Francji. Grupa polskich powożących również nie zawiodła, oprócz znanych z hipodromów twarzy w konkursie wzieli udział również debiutanci.

Tradycja powożenia zaprzęgami konnymi w Polsce ma dość wczesną metrykę. Rozmiłowanie w świetnych koniach i pięknych pojazdach wśród polskiej arystokracji i ziemiaństwa było niejednokrotnie powodem do spektakularnych wystąpień, skrzętnie odnotowywanych przez pamiętnikarzy już od XVI wieku. Na XVIII- wiecznych warszawskich wedutach Bernarda Belotta zwanego Canalettem, możemy zobaczyć ekwipaże nie gorsze od tych, które w tamtym czasie krążyły po ulicach Londynu, Paryża czy Wiednia. W drugiej połowie tegoż wieku stają się modne pojazdy do amatorskiego powożenia wśród elity społeczeństwa -faetony, karykle, kariolki etc.

Sportowe i spacerowe użycie zaprzęgów rozwija się przez cały wiek XIX-ty i nie traci popularności do II Wojny Światowej. Wielkie rezydencje polskiej arystokracji, takie jak Łańcut, Antoniny, Sławuta czy Chorostków, gromadzą wspaniałe kolekcje pojazdów oraz szczycą się posiadaniem i hodowlą znakomitych koni. Pierwsze konkursy zaprzęgowe pojawiają się już w drugiej połowie XIX wieku, organizowane najczęściej z okazji wystaw rolniczych i hodowlanych, wyścigów konnych i konkursów hippicznych.

Organizowane też są corsa kwiatowe, pojawiają się konkursy regionalne, a na wschodnich kresach popularne stają się pokazy zaprzęgów bałagulskich. W Warszawie, w Parku Łazienkowskim, na Placu Ujazdowskim czy Polach Mokotowskich pojawiają się znakomite zaprzęgi startujące również w konkursach, w których przez wiele lat dominują ekwipaże Nowego Tattersalu.

Niestety, te piękne karty dziejów sportu zaprzęgowego kończy II Wojna Światowa i nowa epoka niszczenia wszystkiego, co by miało związek z elitarnym stylem życia. Wprawdzie sport zaprzęgowy w Polsce odżywa w latach 60-tych, a w późniejszych odnosi liczne sukcesy, ale formuła tradycyjnego powożenia jak dotąd nie odnalazła swojej przestrzeni. Pojawili się natomiast pasjonaci tego sportu i stylu życia oraz wola, by w Polsce, podobnie jak w krajach Europy zachodniej, konkursy tradycyjnego powożenia były organizowane. Książ, ze wspaniałym, historycznym zamkiem, zabytkowymi stajniami, które mogą zaliczać się do najpiękniejszych w Europie i pięknym krajobrazem oraz przyrodą, jest miejscem szczególnie sprzyjającym organizacji tego typu spotkań.

Dlatego Stowarzyszenie Miłośników Powozów i Zaprzęgów wystąpiło z inicjatywą zorganizowania wspólnie z Zamkiem Książ i Stadem Ogierów pierwszych międzynarodowych zawodów tradycyjnego powożenia w Polsce, włączając się tym samym w rok obchodów pamięci Księżnej Daisy von Pless."

Autorem tekstu jest Stowarzyszenie Miłośników Powozów i Zaprzęgów

Przedstawiamy wyniki.

Wyniki I Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia
(20-21 lipca, Zamek Książ)

 

 

Miejsce   Kategoria zaprzegu   Powożący   Kraj    wynik
                 
1   DWUKONNY   CHRISTIAN METTLER   CH    10,17
2   PONNY    MICHAŁ NOWACZYK   PL    31,87
3   DWUKONNY   CHRISTOPH HOLLENSTEIN    CH     33,33
4   TANDEM   WIESŁAW SADOWSKI    PL     40,20
5   DWUKONNY   RAFAŁ WOŹNIAK    PL     42,83
6   TANDEM    BARTŁOMIEJ KWIATEK    PL     46,33
7   DWUKONNY    HENRYK WAKULIK    PL     51,60
8   DWUKONNY     BERNARD LEHNER       54,92
9   JEDNOKONNY    JACEK JANTOŃ    PL     62,78
10   CZEROKONNY    EDWIN BURGE    CH     67,10
11   CZEROKONNY    PIOTR MAZUREK    PL     78,30
12   WIELOKONNY    IRENEUSZ KOZŁOWSKI    PL     81,08
13   JEDNOKONNY    ELIO COMPEGNA    CH     98,25
                 
 dyskwalifikacja   TANDEM    TONY ECALLE           -  
 dyskwalifikacja   DWUKONNY    MAREK DORUCH    PL         - 
 nie wystartował   DWUKONNY    MAREK WAWRZYNIAK   PL        

Zamieszczone zdjęcia i teksty chronione są prawem autorskim
i pozostają wyłączną własnością autora.
Bez jego zgody nie mogą być kopiowane, przetwarzane,
wykorzystywane oraz publikowane w Internecie i innych mediach.

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim sp. z o.o.
Zakład Stado Ogierów Książ
ul. Jeździecka 3
58-306 Wałbrzych
tel./fax.: 74-840-58-60

NIP 887-00-10-989 REGON 890234088
Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu IX Wydział Gospodarczy Numer KRS 0000075325,
Kapitał zakładowy 47.095.000,00 PLN

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie reklama-walbrzych.pl