05.07.2014
Polskie Fabiansebestyen
Długi majowy weekend dla zaprzęgowców SO Książ był pracowity. Na zawody do węgierskiego Fabiansebestyen wybrali się Bartłomiej Kwiatek wraz ze swoimi drugim koniem oraz Marek Baryłko swoją parą.
CAI Fabiansebestyen to wielkie święto konia na Węgrzech. Impreza przyciąga tłumy kibiców, którzy przez 4 dni dopingują zawodników powożenia zaprzęgami konnymi.
 
Bartłomiej Kwiatek ze śląskim ogierem Niger i luzakiem Danielem Kłosowskim od początku zawodów nie mieli sobie równych. Już w konkursie ujeżdżenia zwyciężyli z wynikiem 40,77 pkt. z ponad 7-mio punktową przewagą do drugiego miejsca. To rekordowy jak dotychczas wynik w ujeżdżeniu dla Nigera.
 
Próba maratonu była równie udana. Zawodnik uplasował się na podium, zajmując trzecią pozycję i utrzymując prowadzenie po dwóch dniach.
 
Konkurs zręczności to „czarny konik” Kwiatka. Parkur ustawiony został przez Gospodarza Toru, który pełnić będzie tą funkcję na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Powożeniu Zaprzęgami w Izsak (HUN)- Gabora Finthe. Bartłomiej Kwiatek, jako jedyny zawodnik pokonał parkur bezbłędnie, wygrywając konkurs i całe zawody!
 
Marek Baryłko w konkursie ujeżdżenia, swoją parą osiągnął wynik 59,17 pkt i zajął 14-te miejsce na 32 zaprzęgi! Jest to najlepszy wynik zawodnika na zawodach międzynarodowych w tej próbie!
Baryłko, który posiada niewielkie doświadczenie, ale ogromny zapał, całkiem nieźle poradził sobie z trudnym zadaniem, które postawił przed zawodnikami w maratonie Gabor Fintha. Baryłko w konkursach maratonu jeździ głównie po doświadczenie, co uczynił i tym razem i ukończył konkurs na 26 pozycji, wyprzedził niejednego Węgra, dla których trudne technicznie maratony to codzienność.
 
Konkurs zręczności nie jest najmocniejszą stroną Prezesa SLKS Książ. Dopisał do swojego wyniku aż 27,83 pkt karnego i w konkursie zręczności uplasował się na 32 pozycji. Baryłko zaliczył 5 zrzutek i przekroczył normę czasu.
 
Zawodnik doszlifował swoje ujeżdżenie, w maratonie wzbogacił się o kolejne doświadczenie, jednak konkurs zręczności powożenia obnaża braki zawodnika. Ostatecznie ukończył zawody na 28 miejscu. Warto wspomnieć, że po wypadku w Kladrubach, Marek Baryłko pokonał wszystkie trzy próby ze złamanymi żebrami, co nie ułatwiało mu zadania.
 
Zawodnik SO Książ- Bartłomiej Kwiatek będzie stanowić część drużyny na tegoroczne Mistrzostwa Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi. Cieszy fakt reprezentowania przez niego tak dobrej formy od początku sezonu. Marek Baryłko natomiast zbiera doświadczenie do przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Parach, które odbędą się właśnie w Fabiansebestyen.

Zamieszczone zdjęcia i teksty chronione są prawem autorskim
i pozostają wyłączną własnością autora.
Bez jego zgody nie mogą być kopiowane, przetwarzane,
wykorzystywane oraz publikowane w Internecie i innych mediach.

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim sp. z o.o.
Zakład Stado Ogierów Książ
ul. Jeździecka 3
58-306 Wałbrzych
tel./fax.: 74-840-58-60

NIP 887-00-10-989 REGON 890234088
Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu IX Wydział Gospodarczy Numer KRS 0000075325,
Kapitał zakładowy 47.095.000,00 PLN

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie reklama-walbrzych.pl