07.11.2016
Czempionat Młodzieży Koni Rasy Śląskiej.
10 lipca w Zakładzie Stado Ogierów Książ odbył się XII Krajowy Czempionat Młodzieży Koni Rasy Śląskiej.
Komisja w składzie: Krzysztof Wojcik, Paulina Peckiel, Janusz Lawin i Maciej Wyszomirski wybierała najlepsze konie w czterech kategoriach wiekowych:
1. ogierki roczne - zwycięzcą został kary ogier BROKAT ur. 26 stycznia 2015 r. (Arlo - Burza po Szach) hodowli i własności pana Leszka Tyki z Siedlęcina, a wiceczempionem ciemnogniady ARGENTO ur. 6 stycznia 2015 r. (Libero - Ariadna po Hutor), której hodowcą i właścicielem jest pan Szczęsny Szczepański z Olszowej
2. klacze roczne - na pierwszym miejscu uplasowała się kara DAGLEZ ur. 9 stycznia 2015 r. (Lothario - Dina po Hondaker), hodowca i właściciel - Tadeusz Cieślak z Podładzina, drugie miejsce zajęła ciemnogniada PIANKA ur. 2 stycznia 2015 r. (Ramzey - Pasta I po Tycjan) wyhodowana przez pana Dariusza Śmichurę, jej lokatą cieszył się obecny właściciel pan Jarosław Zygnerski ze Strzeszowa. Piękna książańska ŻURAWINA ur. 17 lutego 2015 r. (Bazyli - Żeneta po Jogurt) uplasowała się w tej bardzo mocnej stawce  na VII miejscu
3. klacze dwuletnie - zwyciężczyni kara klacz LATIKA ur. 10 lutego 2014 r. (Ramzey - Limiona po Panek),hodowca i właściciel Dariusz Śmichura z Godziszowej okazała sie także najlepszą klaczą wystawy. W tym wyborze brały udział czempionki i wiceczempionki spośród klaczy rocznych, dwuletnich i trzyletnich. Wiceczempionką tego rocznika okazała się kara LILI ur. 7 stycznia 2014 r. (Arlo - Lena po Prom), hodowca i właściciel Tadeusz Baran z Soboty.
4. klacze trzyletnie - najwyższa lokata przypadła karej klaczy IRKA ur. 4 lutego 2013 r. (Prom - Irma po Doret), wyhodowanej przez pana Adama Kasperowicza z Kliszkowic, której właścicielka jest pani Monika Milewska z Aleksandrowa Łódzkiego, na drugiej pozycji uplasowała się ciemnogniada WARKA ur. 11 kwietnia 2013 r. (Ametyst - Wiki po Begis), hodowli i własności Henryka Paczkowskiego z Ogonowic. Jej pełna siostra WENECJA była w ubiegłym roku zwyciężczynią klaczy klaczy trzyletnich oraz czempionką wystawy.
Wszystkie przywiezione do Książa konie prezentowały wyrównaną stawkę i wszystkim ich hodowcom i właścicielom należą sie gratulacje za przygotowanie do wystawy.
Konie, ich hodowcy i właściciele dekorowani byli przez przedstawicieli Komisji, Prezesa Polskiego Związku Hodowców Koni pana Pawła Mazurka, Prezesa Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim w Kamieńcu Ząbkowickim Sp. z o. o. (obecny właściciel SO Książ) pana Wiktora Karola, Kierownika Okręgowego Związku Hodowców Koni we Wrocławiu, który był głównym organizatorem Czempionatu panią Beatę Kapicę oraz Dyrektora PZHK pana Andrzeja Stasiowskiego.
Przerwy pomiędzy poszczególnymi klasami koni wypełniły 2 pokazy: sześciu klaczy hodowlanych ze Stada Ogierów Książ z przychówkiem po ogierze ECKERMANN oraz wspaniały kadryl powożeniowy na dwa zaprzęgi, w pierwszym oglądaliśmy ogiera LOTNY powożonego przez Katarzynę Kuryś z towarzyszącą Dorotą Szorc (właścicielka i hodowczyni konia), w drugim zaś klacz IZANDRĘ z SO Książ, którą powoziła Karolina Kubańska z towarzysząca Justyna Kubańską.
Jednym z najbardziej uroczystych momentów były odznaczenia dla zasłużonych działaczy hodowlanych i jeździeckich: dyrektora Zbigniewa Dąbrowskiego, prof. Ewy Jodkowskiej, inż. Tadeusza Orzela, inż. Stefana Jacobsona, zasłużonego jeźdźca, powożącego i trenera Czesława Koniecznego.
Książ słoneczny, ukwiecony i serdeczny dla hodowców dziękuje za XII Czempionat i zaprasza, zaprasza, zaprasza!
(autor MAKS)

Zamieszczone zdjęcia i teksty chronione są prawem autorskim
i pozostają wyłączną własnością autora.
Bez jego zgody nie mogą być kopiowane, przetwarzane,
wykorzystywane oraz publikowane w Internecie i innych mediach.

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim sp. z o.o.
Zakład Stado Ogierów Książ
ul. Jeździecka 3
58-306 Wałbrzych
tel./fax.: 74-840-58-60

NIP 887-00-10-989 REGON 890234088
Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu IX Wydział Gospodarczy Numer KRS 0000075325,
Kapitał zakładowy 47.095.000,00 PLN

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie reklama-walbrzych.pl