04.12.2017
Kongres Zaprzęgowy Horse in Sport 2017
W dniach 02-05.03.2017 na terenie Zamku Schlosshof – położonym na pograniczu Austrii i Słowacji, w przepięknym kompleksie, skupiającym zabudowania cesarskie wraz z dwoma krytymi halami, odbył się coroczny Kongres Zaprzęgowy Horse in Sport 2017.

Kongres zorganizowany został przez Międzynarodową Federację Jeździecką FEI we współpracy z największym na świecie portalem internetowym o tematyce zaprzęgowej – Hippoevent.at 

                W kongresie udział wzięli najbardziej utytułowani zawodnicy minionego sezonu, jak: Mistrz Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi – Dieter Lauterbach (GER), Vice Mistrzyni Świata Indywidualna i Drużynowa tych samych Mistrzostw Świata – Weronika Kwiatek (POL), Drużynowy Vice Mistrz Świata – Bartłomiej Kwiatek (POL), najlepszy zawodnik na Świecie w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi – Boyd Exell (AUS) czy Mistrz Europy w Zaprzęgach Czterokonnych Theo Timmerman (NED).

                Nie obyło się również bez osób oficjalnych, pełniących najważniejsze funkcje w Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej – FEI. Swoją obecnością zaszczycił Kongres – Karoly Fugli –Prezes Komisji Powożenia FEI, Manuel Bandeira de Mello – Kierownik FEI odpowiedzialny za dyscyplinę powożenia i rajdów konnych, Bartłomiej Kwiatek – reprezentant zawodników w Komisji Powożenia FEI, Dr Wolfgang Asendorf – Gospodarz Toru z 4 levelem, Dr Marc Koene – Delegat Weterynaryjny FEI, Lekarz wet. Niemieckiej drużyny ujeżdżenia, Richard Nicoll – Delegat Techniczny z 4 levelem, Mark Wentein – Sędzia Międzynarodowy z 4 levelem. Powyższe osoby na forum licznie zgromadzonej publiczności, wzięły udział w panelu dyskusyjnym, poruszającym najważniejsze sprawy sportu zaprzęgowego.

                Najważniejszym elementem całego Kongresu była prezentacja największych na świecie Stad i Stadnin wraz z końmi w nich wyhodowanymi. Wśród zaproszonych znaleźli się: Stadnina Koni Kladruby (CZE), Stadnina Koni Lipicańskich Piber (AUT), Stado Ogierów Mezohegyes (HUN), Stadnina Koni Pępowo (POL) oraz Stado Ogierów Książ (POL) pod egidą Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim.

                Stado Ogierów Książ – tak jak inne stada i stadniny zostało bardzo miło przyjęte przez Komitet Organiz              acyjny. Zaproszony do udziału w Kongresie – zawodnik SO Książ – Bartłomiej Kwiatek, zabrał ze sobą śląskiego ogiera – Niger -  wyhodowanego w SO Książ, własności OHZ Kamieniec Ząbkowicki. Para, wzięła udział w piątkowym szkoleniu dla Sędziów FEI, podczas którego zaprezentowali kunszt powożenia w najtrudniejszym programie ujeżdżenia obowiązującym na zawodach najwyższej rangi jak Mistrzostwa Świata.

                W sobotę swój czas miały Stada i Stadniny –których reprezentanci mieli możliwość przedstawienia prezentacji i profilu działalności poszczególnych Firm. Bartłomiej Kwiatek zaprezentował Stado Ogierów Książ oraz OHZ Kamieniec Ząbkowicki z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej w języku angielskim – uświetnionej wspaniałymi zdjęciami śląskich koni – w otoczeniu Stada i Krajobrazowego Parku Książańskiego. Całości towarzyszyły rozdane zgromadzonym uczestnikom foldery angielsko i niemieckojęzyczne oraz katalogi ogierów. Stado Ogierów Książ na tle innych wyróżniło się zdecydowanie niepowtarzalnymi sukcesami sportowymi, żadna bowiem inna hodowla na świecie nie posiada aż tak znaczących i powtarzanych przez lata wyników w dyscyplinie powożenia. Sam Bartłomiej Kwiatek wraz z końmi hodowli SO Książ, w przeciągu 10 lat swojej pracy zdobył aż 23 medale Mistrzostw Świata i Polski. Na świecie nie ma drugiego ośrodka z tak licznymi sukcesami, którymi mogliśmy pochwalić się przed uczestnikami Kongresu.

                Popołudniowa sesja była częścią praktyczną. Na jednej z zabytkowych hali odbywały się otwarte treningi otwarte podczas których zawodnicy prezentowali swoje konie. Każdy trening na żywo komentował Boyd Exell – zdecydowanie największy autorytet światowego sportu zaprzęgowego. Publiczność, która wypełniła halę po brzegi – mogła zapoznać się z cechami każdej z ras koni. Ogier Niger został pochwalony za wydajny ruch w kłusie, dużą wydolność i niesamowicie dobry charakter. Boyd Exell dał także Bartłomiejowi Kwiatkowi kilka praktycznych wskazówek, które mogą jeszcze bardziej poprawić jakość konia.

                Odzew z jakim spotkało się SO Książ na Kongresie w Schlosshof był bardzo pozytywny. Pozwolił dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – głownie z Europy zachodniej. Prezentacja i promocja rasy śląskiej jest bardzo ważnym aspektem marketingowym. Wiele osób nie wie – że Stado Ogierów Książ jest największą hodowlą koni rasy śląskiej na świecie. Takie imprezy jak Kongres Horse in Sport – pozwalają na dotarcie do potencjalnych klientów z Europy oraz na zbudowanie renomy marki jaką jest SO Książ. Już podczas Kongresu, wiele osób zainteresowanych było ofertą turystyczną Stada oraz możliwością uczestnictwa w ewentualnych szkoleniach zaprzęgowych przeprowadzanych przez Bartłomieja Kwiatka. W przyszłości można również pomyśleć o organizacji takiego przedsięwzięcia jakim jest Kongres Horse in Sport w Stadzie Ogierów Książ w połączeniu z pokazami hodowlanymi i sportowymi.

Zapraszam do zapoznania się z wywiadem z Bartłomiejem Kwiatkiem przeprowadzonym podczas Kongresu Horse in Sport 2017:

https://vimeo.com/207257066

oraz do galerii zdjęć:

http://hippoevent.at/images/galleryx/2014/2017%20-%20Horse%20in%20Sport%20Day%201/index.html

http://hippoevent.at/images/galleryx/2014/2017%20-%20Horse%20in%20Sport%20Day%202/index.html

http://hippoevent.at/images/galleryx/2014/2017%20-%20Insights%20Horse%20in%20Sport/index.html

http://hippoevent.at/images/galleryx/2014/2017%20-%20Catch%20the%20very%20special%20spirit%20HIS/index.html

TEKST : Bartłomiej Kwiatek

Zamieszczone zdjęcia i teksty chronione są prawem autorskim
i pozostają wyłączną własnością autora.
Bez jego zgody nie mogą być kopiowane, przetwarzane,
wykorzystywane oraz publikowane w Internecie i innych mediach.

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim sp. z o.o.
Zakład Stado Ogierów Książ
ul. Jeździecka 3
58-306 Wałbrzych
tel./fax.: 74-840-58-60

NIP 887-00-10-989 REGON 890234088
Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu IX Wydział Gospodarczy Numer KRS 0000075325,
Kapitał zakładowy 47.095.000,00 PLN

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie reklama-walbrzych.pl