Sport jeździecki w Stadzie Książ - wczoraj i dziś

Od 1950 roku na terenie Stada w Książu zaczęto podejmować pierwsze próby sportowe polegające na organizowaniu niewielkich pokazów konnych. Od 1954 roku zaczęła funkcjonować sekcja jeździecka LZS działająca na bazie wybrakowanych z hodowli ogierów, które przygotowywano do sportu. Zawodnikami byli wówczas Czesław Geldner i Leon Wieczorek. W 1960 roku działalność sportowa LZS zamarła w wyniku trudności finansowych, z jakimi się borykał klub, i przez pięć lat ograniczyła się jedynie do dorocznych pokazów konnych.

Wiosną 1966 roku utworzono sekcję jeździecką działającą pod patronatem KS Górnik Wałbrzych, która skupiała się głównie na szkoleniu młodzieży w oparciu o konie PSO. Jeszcze w tym samym roku zaczęto rozgrywać coroczne ogólnokrajowe zawody konne w skokach, w których głównym konkursem o charakterze zespołowym był konkurs o “Złotą Lampę Górniczą”. W 1971 roku zwycięzcami tego konkursu byli juniorzy z Książa – Czesław Konieczny startujący na koniach Litawor xo i Smogora xx, oraz Wojciech Dąbrowski na koniu Babinicz.

Pierwszym utytułowanym zawodnikiem był Wojciech Dąbrowski, który jako junior zdobył łącznie 5 medali w konkurencji skoków (2 razy srebro i 1 raz brąz) i ujeżdżeniu (srebro i brąz), a także był uczestnikiem Mistrzostw Europy w Szwajcarii w 1970 roku. W 1971 roku był członkiem polskiej ekipy juniorów w Toronto (Kanada), zdobył wówczas V miejsce indywidualnie (skoki), a także uczestniczył w Mistrzostwach Państw Demokracji Ludowej Juniorów w Sofii, gdzie Polacy zdobyli złoty medal drużynowo. Dosiadał wówczas klaczy pełnej krwi – Smogora. Jako senior, na wałachu pełnej krwi – Babinicz, startował na CSIO w Trinwillershagen (ówczesne NRD) w 1974 roku, gdzie polska ekipa zdobyła zespołowo I miejsce w Pucharze Narodów. W tym samym roku na Międzynarodowych Zawodach w skokach w Bratysławie Wojciech Dąbrowski i Czesław Konieczny pokonali parcours bezbłędnie, osiągając najlepszy wynik spośród ośmiu startujących ekip. Nieco później, z uwagi na odniesioną poważną kontuzję Wojciech Dąbrowski zaczął uprawiać ujeżdżenie, będąc uczestnikiem zawodów rozgrywanych na Węgrzech, w Niemczech, Austrii, Czechosłowacji i na Ukrainie. Był także trenerem w klubie.

Drugim utytułowanym zawodnikiem był Czesław Konieczny, który karierę rozpoczął w 1968 roku i jako junior odnosił sukcesy w konkurencji skoków i był uczestnikiem Mistrzostw Polski i Europy. W 1971 roku zawodnik ten na koniu Sambor wlkp. wywalczył zwycięstwo na zawodach międzynarodowych w Pradze, gdzie startowało 100 koni. Dwa lata później, również w Pradze, Czesław Konieczny został uznany za najlepszego jeźdźca mityngu. Zdobywca tytułu Najlepszego Jeźdźca Zawodów w Kiskunhlalas na Węgrzech w 1981 roku oraz w Pradze w 1982 roku. W 1985 roku zmienił dyscyplinę i przejął “bat” od Władysława Adamczaka. Powoził zarówno zaprzęgami czterokonnymi, jak i parami, czterokrotnie uczestnicząc w Mistrzostwach Świata w powożeniu parami, zdobywając w 1987 roku brązowy medal drużynowo w Riesenbeck, w Niemczech, a także srebrny medal zespołowo i IV miejsce indywidualnie w 1995 roku w Poznaniu. Na Mistrzostwach Polski w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi wywalczył dwukrotnie złote i srebrne medale oraz jeden brązowy, natomiast podczas Mistrzostw Polski w “czwórkach” zdobył brąz. Konie, którymi powoził, to “ślązaki”: Wachmistrz, Dolar II, Iwan, Bank, Arsen, Jogurt; oraz wielkopolski Zagros. Czesław Konieczny był także trenerem kadry narodowej w powożeniu. W latach 70. w barwach Książa startował także Andrzej Konieczny, który w 1975 roku w Austrii na śląskiej klaczy Czata, strzegomskiej hodowli, zdobył srebrny medal zespołowo na Mistrzostwach Europy juniorów w skokach.

Od 1976 roku sekcja jeździecka rozszerzyła swą działalność o konkurencję ujeżdżenia, która później rozwinęła się i niejako stała się wizytówką książańskiego sportu. Na terenie ośrodka organizowano cykle szkoleń dla jeźdźców ujeżdżeniowych z całego kraju, które prowadzone były przez cenionych szkoleniowców z zagranicy. W 1978 roku zaczęto też organizować Mistrzostwa Polski w konkurencji ujeżdżenia z udziałem zawodników ówczesnego NRD i Czechosłowacji, które od 1982 roku odbywały się jako CDI, tj. Międzynarodowe Zawody w Ujeżdżeniu. Od 1988 roku zawody te stały się kwalifikacjami do Pucharu Świata. Corocznie startowali w nich zawodnicy z kilkunastu krajów, nie tylko europejskich. Międzynarodowa Federacja Jeździecka zleciła również zorganizowanie Mistrzostw Europy Młodych Jeźdźców, które odbyły się w 1992 i 1999 roku.

W Książu zrodziła się także idea organizacji amatorskich zawodów w powożeniu, których celem było uczczenie pamięci znanego hodowcy indywidualnego – Kazimierza Mazurka. Zawody te rozgrywano przez okres dziesięciu lat jako memoriał jego imienia.

W 1987 roku w Książu rozegrano również Mistrzostwa Świata Dziennikarzy, w których startowali reprezentanci wielu czasopism zagranicznych o tematyce końskiej.

Stado w Książu brało udział w pokazach organizowanych za granicą, gdzie prezentowało konie śląskie w zaprzęgu. Były to m.in. pokazy w Veronie, dwukrotnie na słynnej Equitanie w Essen, a później również we Wschodniej Fryzji.

W 1980 roku utworzono Sudecki Klub Sportowy Książ, który zrzeszał 24 jeźdźców, w tym także juniorów korzystających z 26 koni, biorących udział w trzech dyscyplinach jeździeckich tj. ujeżdżeniu, skokach i powożeniu. W konkurencji powożenia pierwszym zawodnikiem w Książu był Władysław Adamczak, który w latach 1970-84 powoził zaprzęgami czterokonnymi złożonymi z koni rasy śląskiej (Brener, Brylant, Dolar, Humus, Muszkieter, Leopold, Hak), trzydziestokrotnie startując w zawodach wysokiej rangi, w tym 7 razy w Mistrzostwach Świata i 8 razy w Mistrzostwach Europy. W 1980 roku na Mistrzostwach Świata w Windsorze zdobył brązowy medal zespołowo, a w 1981 roku na Mistrzostwach Europy w Zug w Szwajcarii brązowy medal indywidualnie i srebrny drużynowo.

W konkurencji powożenia zaprzęgami parokonnymi uczestniczył też Henryk Dubicki, który był brązowym medalistą Mistrzostw Polski z 1988 roku oraz uczestnikiem międzynarodowych zawodów w Austrii i Mistrzostw Świata w Balatonfenyves w 1989 roku, gdzie ekipa polska zdobyła brązowy medal.

Z klubem związana jest też Małgorzata Święcicka (Gulacz), która od 1979 roku z powodzeniem startowała w zawodach rangi krajowej i zagranicznej, także na poziomie Grand Prix, w konkurencji ujeżdżenia na “ślązakach”: Dysput i Badajoz. Do największych sukcesów tej zawodniczki należy zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w 1983 roku. W tej samej konkurencji sukcesy odnosiła Adrianna Śledź, która jako juniorka w 1984 roku zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski w konkurencji ujeżdżenia na koniu Dysput i zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy w Finlandii, gdzie jednak pechowo, po udanym starcie w pierwszym dniu zawodów, jej koń Medar śl. został wycofany z uwagi na kontuzję. W dyscyplinie ujeżdżenia startowały również juniorki Małgorzata Bałaban i Agnieszka Lulis, które były uczestniczkami zawodów regionalnych, a także Katarzyna Kuczyńska, Iwona Wintoniak, Anna Masłowska, Wacław Dopierała, Mirosław Chwiałkowski.

U schyłku lat 80. i w latach 90. w barwach SLKS “Książ” startowała Joanna Lewandowska, zdobywając medale w konkurencji skoków na Mistrzostwach Polski Juniorów, LZS, oraz dwukrotnie Młodych Jeźdźców. Była też uczestniczką Mistrzostw Europy Juniorów w Berlinie. Sztandarowym koniem tej zawodniczki był Liwr śl. wyhodowany w Stadninie Koni Bielin.

Startująca w konkurencji ujeżdżenia Marta Kupska w 2001 roku na Mistrzostwach Polski Młodych Koni zajęła I miejsce na śląskiej klaczy Regentka i II na ogierze Limaryn, a w 2002 roku, także na MPMK, zajęła dwukrotnie II miejsce na ogierach szlachetnej półkrwi: Oleon (grupa czterolatków) i Limaryn (grupa pięciolatków). Rok później na Oleonie i Limarynie powtórzyła sukces, w starszych o rok grupach wiekowych.

Z książańską sekcją związani byli także startujący w konkurencji skoków zawodnicy tacy jak: Paweł Krzyczkowski, Marek Krzekotowski, Adam Czerwonogóra, Krystyna Samuszkiewicz, Władysław Czuż, Jerzy Kozakiewicz, Marian Nowak, Jan Hempel, Kazimierz Lewandowski, Piotr Bielawski, Jarosław Święcicki, Agnieszka i Marzena Piątek. W konkurencji WKKW oraz w skokach startował również były dyrektor Stada, Jacek Gałczyński.

Z klubem związany był też Andrzej Szymczyk, który w latach 1998 i 1999 zdobył Vicemistrzostwo Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi, oraz dwa brązowe medale w parach. Wcześniej zawodnik ten był uczestnikiem konkursów skokowych.
W barwach Książa startowała również Agnieszka Chwastek (Lulis), która w 1999 roku wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi, oraz Paweł Mazurek – brązowy medalista Mistrzostw Polski w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi z 2000 roku. W 2005 roku na MPMK w konkurencji ujeżdżenia w grupie koni pięcioletnich pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Popiołek na ogierze Hun I sp. (Niels-Hura I), hodowli Stanisława Wąsiakowskiego, Przykop. W tym roku ta sama para zajęła trzecie miejsce w grupie koni sześcioletnich.

Bardzo utytułowanym zawodnikiem Klubu jest Bartłomiej Kwiatek, który przyszedł do Klubu w sierpniu 2006 roku. W sezonie 2006 obronił, tytuł Mistrza Polski w pojedynkach, zdobyty wspólnie z ogierem Eliot (Elton – Anka), ur. w 1996 roku, niemieckiej hodowli, własności SO Książ. Ogierem Lokan (Largis-Lokana) zdobył Mistrzostwo Polski Młodych Koni w kategorii 6 latków, ogierem Regiment (Nomen – Regentka), zajął trzecie miejsce na MPMK w grupie koni czteroletnich. Z ogierem Eliot zdobył Puchar Polski. W sezonie 2007 Bartłomiej Kwiatek ponownie zdobył tytuł Mistrza Polski z ogierem Eliot oraz został zwycięzcą rankingu światowego FEI w kategorii powożenia pojedynkami. Ponadto wygrał ogierem Eliot – CAI Kladruby (CZE), 2 miejsce CAI Altenfelden (AUT) i CAI Aszar (HUN). Ogierem Lokan wygrał CAI Nebanice (CZE), 3 miejsce CAI Gajewniki i zdobył tytuł Mistrza Polski Młodych Koni w kategorii koni 6-letnich. Ogierem Nikiel (Eliot-Niobe) wygrał zawody ogólnopolskie w Siedlcu i Bielinie. W sezonie 2008 Bartłomiej Kwiatek po raz czwarty zdobył tytuł Mistrza Polski z ogierem Eliot, ponownie zwyciężył w rankingu światowym FEI w kategorii powożenia zaprzęgami pojedynczymi. Ogierem Eliot wygrał CAI Książ, CAI Veces (HUN), CAI Warka, zajął 4 miejsce CAI Kladruby (CZE) i był 11 na Mistrzostwach Świata w Jarantowie. Ogierem Lokan wygrał CAI Piber (AUT) i CAI Topolczanki (SVK), zajął 4 miejsce CAI Dillenburg (GER). Wałachem Arabetto (Jogurt-Arabeska) zajął 3 miejsce CAI Fabiansebestyn (HUN). Zdobył tytuł Mistrza Polski Młodych Koni z ogierem Regiment (Nomen-Regentka) w kategorii koni 6-letnich. w roku 2010 został po raz kolejny Mistrzem Polski oraz Vicemistrzem Świata.

W sezonie 2008 w barwach Klubu startował w kategorii zaprzęgów czterokonnych Piotr Mazurek uczestnicząc w Mistrzostwach Świata w Beesed (NED). w 2010 oku wziął udział w Mistrzostwach Świata w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi w Stanach Zjednoczonych.

W 2010 roku w barwach klubu tytuł II Vicemistrzyni Polski w ujeżdżeniu zdobyła Justyna Dera, natomiast wśród Juniorów Młodszych w tej dyscyplinie Katarzyna Kopera zdobyła tytuł Mistrzyni Dolnego Śląska oraz IV miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Dżonkowie.

Zamieszczone zdjęcia i teksty chronione są prawem autorskim
i pozostają wyłączną własnością autora.
Bez jego zgody nie mogą być kopiowane, przetwarzane,
wykorzystywane oraz publikowane w Internecie i innych mediach.

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim sp. z o.o.
Zakład Stado Ogierów Książ
ul. Jeździecka 3
58-306 Wałbrzych
tel./fax.: 74-840-58-60

NIP 887-00-10-989 REGON 890234088
Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu IX Wydział Gospodarczy Numer KRS 0000075325,
Kapitał zakładowy 47.095.000,00 PLN

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie reklama-walbrzych.pl